Щодня у стрічках новин різних міських та обласних видань з'являються повідомлення про тотальних дефіцит фахівців, які працюють у критично важливих інфраструктурних та комунальних галузях.
Однією з головних причин є масштабна мобілізація. Незважаючи на те, що співробітники найбільш важливих для економіки та забезпечення життєдіяльності населення установ та підприємств мають право на відстрочку від призову, ситуація з дефіцитом кадрів у певних сферах близька до критичної.
По всій країні спостерігається катастрофічна нестача водіїв, слюсарів з обслуговування теплових мереж, електрогазозварників, електромонтерів, електриків, кабельників, сантехніків, різноробочих та інших фахівців. Днями мер Дніпра Борис Філатов оприлюднив на своїй сторінці в одній із соцмереж буквально крик душі про те, що місто перебуває на межі колапсу. Через надто активну роботу ТЦК місцеві комунальні служби втратили більшу частину співробітників, і тепер усувати наслідки обстрілів та відновлювати інфраструктуру просто нікому.
На посилення мобілізації скаржився також і мер Чернівців Роман Клічук. За словами міського голови, бронь надається лише половині з усіх працівників комунальних служб, які підпадають під призов. Повістки продовжують приходити щотижня, а значить надалі ситуація тільки погіршиться. У складному становищі опинилися також і приватні підрядники, які виграли тендери на проведення ремонтних робіт. У місті дефіцит кадрів за багатьма спеціальностями, серед яких навіть працівники ритуальної служби.
Тим часом, у Чернігові через мобілізацію не можуть знайти людей для роботи зі снігоприбиральною технікою. У Кропивницькому комунальним підприємствам не вистачає 200 двірників. У Кременчуці цього року через брак кадрів планують відремонтувати втричі менше доріг, ніж зазвичай. Там же трапився цікавий випадок зі співробітниками місцевого водоканалу, яким вручили повістки прямо у той момент, коли вони працювали над усуненням аварії. Кадровий голод гостро відчувають і всі структурні підрозділи КП "Черкасиводоканал", причому особливо не вистачає вузькопрофільних фахівців.
Мобілізація фактично паралізувала громадський транспорт по всій країні. У Житомирі простоює понад 50% комунальних автобусів через дефіцит водіїв. У Черкасах половина з і без того нечисленних водіїв продовжують виходити на роботу вже маючи на руках повістки. Така ж сама ситуація в Одесі, Миколаєві, Чернігові, Рівному та інших містах. Проблеми не оминули навіть столицю, де багато співробітників КП "Київпастранс" були мобілізовані до ЗСУ. У місті не вистачає не тільки водіїв, й фахівців, які займаються обслуговуванням транспортно-енергетичної інфраструктури, що вже зараз перебуває у плачевному стані. Зокрема спостерігається брак електромонтерів та кабельників, які обслуговують мережі для руху тролейбусів та трамваїв. Експерти попереджають, що такими темпами вже через півроку вся система може просто зруйнуватися. Не допомагає вирішити транспортні проблеми навіть закордонна підтримка: минулого року Київ отримав від міжнародних партнерів близько 30 автобусів, але керувати ними нікому.
Не вистачає кадрів також і в енергетичній галузі. За словами нардепа Сергія Нагорняка, який представляє Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, брак фахівців серйозно погіршує надскладну ситуацію в енергосистемі країни. І винна в цьому, зокрема, мобілізація. Станом на листопад на Одещині працювало лише близько 100 бригад ДТЕК - а це одна бригада на два населені пункти. У результаті, коли в область прийшла негода, енергетики просто не встигли відреагувати на всі виклики місцевих жителів, внаслідок чого деякі села залишилися без електроенергії на кілька діб. За чутками, відстрочок від армії позбавляють навіть співробітників АЕС - унікальних фахівців, від яких залежить не лише забезпечення населення електроенергією, а й ядерна безпека країни. Натомість неодноразово випливали скандальні історії про те, як на енергетичних підприємствах розподіляють броні серед фіктивних співробітників. Одним із таких виявився колишній радник міністра енергетики. "Працевлаштувавшись" у Черкасиобленерго, він забезпечив себе не тільки відстрочкою від армії, а й щомісячною зарплатою за нульових обов'язків.
Через повальну мобілізацію виникають проблеми й зовсім незвичайного характеру. Наприклад, у старостинських округах Чернівецької області зіткнулися з дефіцитом... старост! В одних округах мобілізували самих старост, в інших на військову службу забрали всіх кандидатів, а в деяких не можуть провести голосування через зменшення чисельності населення.
Величезні проблеми спостерігаються також і в аграрному секторі. Не вистачає ключових фахівців, без яких проводити необхідні роботи просто неможливо: трактористів, механізаторів, комбайнерів, водіїв різних категорій. Наприклад, минулого року перед проведенням посівних робіт у Кіровоградській області мобілізували понад 100 механізаторів. В результаті ситуація в деяких селах дійшла до абсурду. У фермерському господарстві села Велика Виска Новоукраїнського району залишився один керівник після того, як на війну відправили всіх трактористів-машиністів. За словами експертів, таке становище пов'язане з тим, що сільгосппідприємствам дуже складно довести свою критичність для країни, що дозволило б забронювати необхідну кількість співробітників. При цьому аграрії, які працюють самі на себе, взагалі позбавлені права на відстрочку від військової служби.
Роботодавці по всій країні ламають голову над тим, як за таких умов залучити нові кадри. Головна проблема полягає в тому, що більшість професій із найбільшім дефіцитом традиційно вважаються "чоловічими". Проте знайти тих, хто захоче зайняти вакантні місця серед представників "сильної статі" вкрай складно. В результаті доводиться викручуватись: зазивати пенсіонерів, навчати жінок. У пошуках водіїв громадського транспорту зневірена влада Одеси навіть намагалися залучити до роботи чоловіків з інших міст, пропонуючи їм зарплату в рази більшу за середню. Але на перспективну вакансію ніхто не відгукнувся: страх потрапити до рук горезвісних одеських військкомів виявився сильнішим за бажання заробити гроші.
На проблеми з наданням броні для критично важливих фахівців звернули увагу також і в Європейській Бізнес Асоціації. За інформацією її компаній-членів, сьогодні отримати відстрочку для таких співробітників дуже складно. Бізнес-спільнота закликає до впровадження збалансованих норм, які дійсно працюють та завдяки яким вдасться не паралізувати країну. Наприклад, підприємці Чернівецької області на нещодавній зустрічі з місцевою адміністрацією, скаржачись на кадровий голод, попросили голову області якимось чином вплинути на вирішення питання з бронюванням працівників. У відповідь керівник ОВА перевів стрілки на ОП: нібито питання можна вирішити лише на національному рівні за участю президента. Але, враховуючи політичний курс адміністрації Зеленського, роботодавцям, які перебувають у скрутному становищі, на сприяння з боку влади розраховувати не доводиться. Повальна мобілізація тільки набирає обертів, а отже, ситуація лише погіршуватиметься.
Автор: Олена Вороніна
![]() |
Gorod`ській дозор |
![]() |
Фоторепортажі та галереї |
![]() |
Відео |
![]() |
Інтерв`ю |
![]() |
Блоги |
Новини компаній | |
Повідомити новину! | |
![]() |
Погода |
![]() |
Архів новин |