Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
ср, 13 ноября 2024
12:20

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

В Днепровский Музей Холокоста передали реликвии «Кирпичного короля»

В Днепровский Музей Холокоста передали реликвии «Кирпичного короля»

Музей «Память еврейского народа и Холокост в Украине» получил в подарок редкий артефакт времен Екатеринослава.

Это – черепица, изготовленная на некогда знаменитом кирпичном заводе Шефтеля Абрамовича Френкеля. В начале ХХ-го века его называли «Кирпичным королем Екатеринослава».

Напомним, что в этом музее есть специальный раздел, посвященный развитию строительства в нашем городе, о чем уже рассказывал Городской сайт. Его украшением являются старинные кирпичи и черепица из коллекции известного краеведа, фотографа, коллекционера таких объектов Павла Маменко, о котором мы тоже подробно писали.

Теперь этот раздел дополнен новой старой реликвией.

Об этом в музее «Память еврейского народа и Холокост в Украине» рассказали:

«Цегляний король» Шефтель Френкель.

Нещодавно колекція Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» поповнилася цікавим артефактом: черепицею, виготовленою на заводі Ш. А. Френкеля.

Експонат, подарований колишнім співробітником нашого Музею, а наразі начальником виставково-експозиційного та видавничого відділу Музею спротиву Голодомору паном Валентином Рибалкою, вже розміщено в експозиційній залі «Євреї Катеринослава – Дніпропетровська – Дніпра».

Черепиця та цегла є згадкою про стрімкий розвиток нашого міста та активну розбудову, що викликала збільшення цегельно-черепичного виробництва в тодішній Катеринославській губернії.

Перші цегельні заводи Катеринослава були засновані ще у 1790–1792 рр. у Рибаковій балці, яка тепер некоректно зветься Рибальською. На другу половину ХІХ ст. найбільше цегельно-черепичних заводів було у Жандармській балці (нині – Довга балка). Так, у 1899 р. в балці Шефтель Абрамович Френкель заснував цегельно-черепичний завод. Його продукція відрізнялася пластичністю та виготовлялася вручну. Френкель продавав цеглу також і закордон. Шефтель Абрамович також був відомим у Катеринославі підрядником, вигравав торги на будівництво у місті. Він споруджував торгівельні ряди, казарми, колектори, міську каналізацію, дитячий притулок, перший у місті ломбард (будинок знаходиться за адресою: вул. Святослава Хороброго, 27). У 1913 р. Шефтель Френкель став старостою однієї із трьох найбільших синагог Катеринослава – Ойрах Тфіла (Шлях молитви), обіймаючи цю посаду до 1917 р.

Френкель володів прибутковим будинком (нині за адресою: вул. Старокозацька, 7). Такі будинки зводили для отримання прибутку від здачі квартири в оренду. Побудувати його він зміг завдяки надходженням від свого головного дітища – цегельного-черепичного заводу. Будівля вигідно відрізнялася від інших доходних будинків, бо мала каналізацію, що для тогочасного Катеринослава було небаченою розкішшю.

За міською легендою, після початку революції 1917 р. Френкель разом з родиною вирішив виїхати закордон. Але планував повернутись. Тому частину золота та коштовностей він заховав у схованку у водопровідній трубі у своєму прибутковому будинку.

Повернувся по них Шефтель Абрамович чи ні – невідомо. Будівлю неодноразово обшукували, але нічого не знайшли. Можливо, золото та коштовності заховані під будинком або «вплетені» в цеглу, з якої зроблено будинок. Подейкують, що перед від’їздом Френкеля в кількох квартирах з’явилася нова стіна-перегородка, яка мала відокремлювати кухню від кімнати прислуги.

Втім, підтверджень цьому не зберіглося…».

Фото – музей «Память еврейского народа и Холокост в Украине»


Gorod.dp.ua на Facebook.

Читайте также:

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  У Дніпрі виходять на лінію перші сім трамвайних вагонів з Лейпцига (28)

•  Перемога Трампа в США: чого очікувати Україні і Дніпру (опитування) (17)

•  Якщо уряд забере у Дніпра 3,3 млрд грн, місто втратить можливість відновлювати будинки і школи після обстрілів рф (10)

•  Колекціонують сміття та нападають на сусідів: у Дніпрі мати з сином тримають у страху весь під’їзд (9)

•  Чи всі мешканці забезпечені теплопостачанням? (8)

•  На житловому масиві Перемога демонтують відомий ринок «Кодак» (6)

•  У Кам’янському посадовиця коледжу брала по 1000 доларів зі вступників (5)

•  У відкладах Каховського водосховища виявили небезпечні пестициди та канцерогени (5)

•  Сморід та купи непотребу поруч із баками: мешканці Дніпра скаржаться на проблеми зі сміттям (5)

•  В Україні запровадять щомісячну «вчительську доплату» з січня (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
16,9
млрд грн - бюджет Днепра на 2024 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте