Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Чт, 21 листопада 2024
14:55

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

У Дніпрі горіла пам'ятка історії національного значення

У Дніпрі горіла пам'ятка історії національного значення

Поки не встановлено, що було причиною пожежі – випадковість чи навмисний підпал?

Фортеця Кодак – одна з кількох пам'яток історії національного значення, розташованих у Дніпрі. Фортеця розташована на правому березі річки Дніпро, на території стародавнього поселення Старі Кодаки.

Як повідомляє відомий дніпровський історик, письменник, архітектор, декан архітектурного факультету Придніпровської академії будівництва та архітектури Олександр Харлан, фортеця зазнала масованої вогневої атаки:

«На фортеці Кодак (західний бастіон - позначено жовтим) 22.09.2024 добре помітно випалену територію...

Вал чорний. Добре видно всі деталі і нерівності грунтових насипів».

Чи був це навмисний підпал сухостію на валах фортеці чи вогонь сюди перекинувся з сусіднього пустира, - поки що не встановлено.

Вали – єдине, що збереглося від колись величної та грізної фортеці.

Наша довідка.

Історія заснування Кодацької фортеці відносить нас до 30-х років XVII століття, коли значно зросили втечі селян на Запоріжжя. Депутати сейму, який було скликано у лютому 1635 року, прийшли до думки організувати блокаду Запоріжжя, щоб припинити потік біженців-селян на Січ та не допустити анти турецьких виступів запорожців. Було вирішено збудувати на Дніпрі фортецю, яка була б опорою польського панування на Придніпров'ї та розірвала б усякі зв'язки Запоріжжя з Україною.

Місце для фортеці було обрано на правому високому березі Дніпра, коло першого, Кодацького, порога, тому й фортеця дістала назву Кодак. Нагляд за спорудженням фортеці вів коронний гетьман Станіслав Конецпольський. Будівельними роботами керував французький інженер Гійом Левассер де Боплан. Дерево для будівництва фортеці доставляли з берегів Самари. На будівництві працювали селяни-кріпаки, полонені татари та козаки. Будівництво було закінчено у липні 1635 року. Фортеця, як на той час, була збудована за останнім словом фортифікаційного мистецтва і вважалась неприступною.

У 2013 році у Дніпрі заявили про те, що планують відтворити шедевр фортифікації 17 століття. Про це заявляв президент Союзу поляків Дніпропетровської області «Огніско» Антон Яновський. За його словами, вже готовий проект відтворення фортеці з майже 400-річною історією та активно ведеться пошук інвесторів.

Передбачалось, що музейно-туристичний комплекс розміститься на 33 гектарах, з яких на власне фортецю приходитиметься майже 3 га. Саме вцілілі вали фортеці стануть смисловою домінантою комплексу, яка зв'язує воєдино всі інші елементи. Передбачалось, що на цих валах може бути фрагментарно відтворена дерев'яна частина фортеці з частоколом, підйомними мостами.

А от частину, яка «пішла» разом з кар'єром, візуально міг замінити розташований на палях над водною поверхнею кар'єра комплекс музею. Його обриси в плані повторюватимуть втрачені контури фортеці з боку Дніпра. Разом з уцілілими валами приміщення музею створить інтерпретацію колишнього єдиного цілого простору. Таке рішення — це своєрідний компроміс між регенерацією фортеці та її частковим відновленням.

Фото Олександра Харлана.




Gorod.dp.ua на Facebook.


Хмырь  (25.09.24 08:23): а потешное войско будет? Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
7
нових регіональних полігонів побутових відходів будуть збудовані до 2027 р. у регіоні

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті