У Дніпропетровській обласній науковій бібліотеці знаходиться близько ста двадцяти книжок з автографами. Вони є ознакою раритетності видання. Один з підписів належить руці видатного вченого, революціонера Миколи Морозова. Щоправда в оригінальності автографа сумніваються.
Чи це не підробка, взялася з’ясувати завідувачка бібліотечного сектору рідкісних видань Людмила Гурай. Якщо підпис справжній, книзі немає ціни. Шість томів раритетного восьмитомника “Христос” ще за радянських часів бібліотека придбала в колекціонера старовинних видань Костянтина Агарьова. За книжку, де був малопомітний на тепер напис, продавець попросив сто п'ятдесят рублів — на п'ятдесят більше, ніж за решту. У нього не було сумнівів, що той автограф належить письменнику, вченому та революціонеру Миколі Морозову.
Микола Морозов – один з учасників замаху на імператора Олександра ІІ. Був засуджений до довічного ув'язнення. Та з фортеці його звільнили через чверть століття. В'язнем Морозов написав роботи з хімії та історії. Ця людина володіла енциклопедичними знаннями. Людмила Гурай шукала відомості, які б не тільки заперечували, а й підтверджували походження автографу. Вона поцікавилася особою, якій Морозов ніби-то підписав книжку. Це був відомий книгопродавець Наумов.
Крапкою в розслідуванні таємниці автографу має стати експертиза. Для цього необхідні примірники почерку Морозова, що вже не потребують доказів. Оскільки таких у Дніпропетровську та й в Україні немає, Людмила Гурай звернулася до інших солідних бібліотек. І вже отримала згоду.