Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
чт, 08 мая 2025
16:06

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Він першим здійснив таран на американській «Аерокобрі»

|«« «« »» »»|

Дивовижною є історія сім'ї наших земляків, в якій чотири брати героїчно давали відсіч фашистам на фронтах Другої Світової війни.

Сьогодні, 8 травня, відзначається 80-річчя перемоги над фашизмом у Другій світовій війні.

І цього дня доречно згадати одну з багатьох сімей, члени якої боролися з окупантами.

Із чотирьох братів Кривошеїв, покликаних на фронт, додому повернувся лише один. А найбільшу відомість отримав Герой Радянського Союзу, льотчик Юхим Кривошея. Він першим здійснив таран на американському літаку "Аерокобра".

Про героїчних братів-воїнів у групі «Рідна Новостепанівка. Цікавинки з історії Новомосковського краю» розповів дослідник історії нашого краю Ігор Лисенко:

«Про Героя льотчика Кривошею Юхима Автономовича.

Корінні мешканці села Миколаївка колишнього Новомосковського повіту: Кривошея Автоном Панасович (1881-1960) та Домнікія Пантелеймонівна Кравченко (1882-1950) обвінчались 31 жовтня 1899 року. В їх великій родині було семеро дітей.

Найстарший син Яків війну 1941 року зустрів в лавах місцевого партизанського загону і був розстріляний німцями.

Середній син Гаврило (1908-1962), пройшов війну та за проявлену хоробрість мав кілька нагород. Після війни працював в кузні в рідній Миколаївці.

Найменший Іван загинув на початку війни в 1941 році.

Крім хлопців були ще три дочки: Оксана, Федоська (Феня) та Мотря.

Але найбільш яскраво вписав в історію нашого краю старовинне козацьке прізвище Кривошея їх син Юхим, народжений у 1916 році.

За спогадами сестри Мотрі, яка нянчила його в дитинстві, Юхим змалку був дуже розумним, веселим та дружнім хлопчиком.

Після того як він в 1931 році закінчив 8 класів школи, він вступив до ремісничого училища, а потім пішов працювати на завод ім. Карла Лібкнехта в Дніпропетровську.

В той час шалений розвиток відбувався в авіації і багато хлопців мріяли про небо. Юхим почав займатись в аероклубі, який закінчив в 1936 році. В деяких джерелах є інформація, що Юхим Автономович певний час працював в Кривому Розі на Первомайському руднику і навчався в криворізькому аероклубі.

Далі з 1939 служба в армії, Юхима відправили на навчання в Борисоглібську військову авіаційну школу. В грудні 1940 року він став льотчиком винищувача «І-16» та продовжив свою службу на Далекому Сході.

Після початку війни, коли з США по ленд лізу пішли поставки сучасної авіаційної техніки, Юхим Автономович опанував управління літаком «Аерокобра Р39» (номер ВХ320 16).

З 7 травня 1942 року він розпочав воювати на Півночі (в Мурманській області) в складі 19-го Гвардійського винищувального авіаційного полку і досить швидко став командиром звена. До своєї загибелі встиг здійснити 96 бойових вильотів, провів 29 повітряних боїв та збив 5 німецьких літаків особисто і ще 15 в складі бойової групи.

Останній свій бій Юхим Автономович провів 9 вересня 1942 року. Під час 40-ка хвилинного бою був повністю використаний боєзапас. А ворожий Мессершмітт 109Ф-4 (заводський номер № 8245) за штурвалом якого був обер-єфрейтор Гюнтер Хоффман, вийшов на позицію для атаки іншого нашого літака – майора Павла Степановича Кутахова (командира другої групи, яка приймала участь в тому бою).

Юхим Автономович Кривошея без вагань послідував залізному правилу льотчиків свого полка – «Сам гинь, а товарища врятуй» і він пішов на таран ворожого літака. Треба зазначити, що це був ПЕРШИЙ ТАРАН на літаку типу «Аерокобра».

Після тарану німецький літак вибухнув та буквально розвалився в повітрі, а «Аерокобру» Юхима Кривошеї від удару різко підкинуло вверх, літак зробив круту гірку, і втративши швидкість, зірвався вниз. Ймовірно, що від сильного удару Юхим втратив свідомість і не мав можливості виправити ситуацію, він розбився разом з літаком...

За цей героїчний вчинок в лютому 1943 року Юхиму Автономовичу Кривошеї присвоїли звання Героя (посмертно).

В рідній Миколаївці вдячні нащадки дали його ім`я місцевій школі та вулиці, на якій жили його батьки.

В Новомосковську на центральній площі міста також була згадка про нашого земляка Героя, поки її не знищили…».

Ілюстрації з архіву Ігоря Лисенка.

Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  На архітектурно-містобудівній раді Дніпра вибухнув гучний скандал (20)

•  У Дніпрі над Слобожанським проспектом починають будувати надземний перехід (16)

•  У Дніпрі з палацу «Метеор» розкрадають металеві конструкції (14)

•  Біг Тейсті йде з меню McDonald’s: українці ридають (11)

•  Коломойському продовжили запобіжний захід у справі про замовне вбивство (10)

•  Українці різко скоротили купівлю доларів у банках (9)

•  На Дніпропетровщині створять ще 10 сучасних майстерень у профтехах та коледжах (8)

•  У Дніпрі біля будинку Органної музики Chery Tiggo влетіла у вантажівку: водія легкової автівки шпиталізували (8)

•  Скільки людей проживають в Україні: МВФ оприлюднив оцінку чисельності населення (7)

•  У Дніпрі на проспекті Богдана Хмельницького трамвай №12 протаранив три автівки: рух електротранспорту заблокований (5)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
19
млрд. гривен бюджет Днепра на 2025 г.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте