Організаційна робота, проведена Міністерством культури і туризму України, Дніпропетровськими облдержадміністрацією та обласною радою, Дніпропетровським історичним музеєм ім. Д.І.Яворницького при підтримці редакції “Українського музею” дала свої плоди – для участі у Всеукраїнському музейному фестивалі присвяченому 150-річчю з дням народження Д.І.Яворницького подано 300 заявок від 66 музеїв України й 1 музею Білорусі. На фестивалі будуть представлені 20 областей та 33 міста України, Автономна Республіка Крим, м. Вітебськ Республіки Білорусь, можлива участь французьких музеїв.
Серед претендентів на участь у фестивалі превалюють музеї історико-краєзнавчого профілю, 8 художніх, 5 літературних і меморіальних, а також такі оригінальні музеї, як Київський музей Однієї вулиці, Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О.В.Блещунова, Національний музей “Чорнобиль”, Вітебський музей воїнів-інтернаціоналістів. Як і очікувалося, найбільша кількість заявок – понад 200 - подано на участь в конкурсі музейних видань (наукові збірники, альманахи, каталоги, фотоальбоми, буклети, афіші тощо).
Приємно, що досить активно підтримали наші колеги суто музейний конкурс міні-експозицій – 38 заявок. Відповідно, подано на конкурси: музейних фільмів – 30 пропозицій, мульти-медійних програм - 14 пропозицій. Серед виставок, які пропонують музеї на фестиваль, переважають меморіальні персональні виставки, а саме: “Творчість однієї родини – народних майстрів Криськових”, “Михайло та Катерина Грушевські: діалог”, “Пам’яті Тетяни Яблонської”, “Рід Аркасів: просопографічний портрет”, “Леся Українка і Волинь” та інші. З виставок на вільну тему слід назвати такі: “Голівуд на березі Чорного моря”, “Французи в Одесі”, “Гриф “таємно” знято”, “Спочатку було слово” (Біблія знайома і незнайома), “Майстерня слов’янського ювеліра: реконструкція”.
Ми вдячні музеєзнавцям України за ту активність і зацікавленість, яка була виявлена до фестивалю, за підтримку нашого проекту. Сподіваємося, що проведення Всеукраїнського музейного фестивалю стане значною подією в культурному житті України. Нам здається, що найважливішим будуть не перемоги та призи, а насамперед обмін досвідом, спілкування професіоналів і однодумців, для яких небайдуже - якими будуть музеї третього тисячоліття, шляхи розвитку музейної справи нашої держави.
Д.І.Яворницький свого часу зазначив: ”Пам’ятайте, настане час, багато різних установ ліквідується, а музей ніколи. Музеї існуватимуть вічно, бо вони показуватимуть майбутнім поколінням, чим людство в своїй творчості було і чим стало”.
До зустрічі у листопаді на Всеукраїнському музейному фестивалі в Дніпропетровську, в місті в якому жив і працював славетний син України Д.І.Яворницький.
Директор музею, заслужений працівник культури України
Н.І. Капустіна